KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 13789063
*
nr 1378 9063
Olev Mikiver
(1922-1994), Sverige
Gouache, Havamotiv, 1953,30x27, oramad
Olev Mikiver, svensk bildkonstnär, scenograf och bokillustratör född 1922 i Loksa i Estland, död 1994 i Malmö.
Följerätt
Utrop:
800 kr
Såld:
300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 15 februari 2021
kl 19:30:33
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
11/2 20:57:54
1
Vinnande bud
- Konstnär/Designer
Olev Mikiver
Olev Mikiver, svensk bildkonstnär, scenograf och bokillustratör född 1922 i Loksa i Estland, död 1994 i Malmö.
Läs mer om Olev Mikiver
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache havamotiv olev mikiver svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
1005 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, akvar..//
Auktionen avslutas
om en vecka
6 maj kl 19:01
-
1008 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
om en vecka
6 maj kl 19:06
-
5086 Akvareller
3 st, R Chazarian, Studio Teheran 1950-tal, ytterm..//
Auktionen avslutas
om en vecka
6 maj kl 19:06
-
5376 Blandteknik
2 st, Oidentifierad konstnär. Monogramsignerade HZ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
6 maj kl 19:25
-
4101 Blandteknik
3 st, Dan Nygårds (f. 1943), Sverige. Signerade, y..//
Auktionen avslutas
om en vecka
6 maj kl 18:49
-
5014 Pastell
Oidentifierad konstnär. Signerad, Spanjorska, 68x4..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
6 maj kl 19:49
*
Olev Mikiver
Olev Mikiver, svensk bildkonstnär, scenograf och bokillustratör född 1922 i Loksa i Estland, död 1994 i Malmö.
Läs mer om Olev Mikiver
nr 1378 9063
Olev Mikiver
(1922-1994), Sverige
Gouache, Havamotiv, 1953,30x27, oramad
Olev Mikiver, svensk bildkonstnär, scenograf och bokillustratör född 1922 i Loksa i Estland, död 1994 i Malmö.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 800 kr |
Såld: | 300 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 15 februari 2021 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
11/2 20:57:54 | 1 | Vinnande bud |
- Konstnär/Designer
Olev Mikiver
Olev Mikiver, svensk bildkonstnär, scenograf och bokillustratör född 1922 i Loksa i Estland, död 1994 i Malmö.Läs mer om Olev Mikiver
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache havamotiv olev mikiver svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
1005 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, akvar..//
Auktionen avslutas
om en vecka
6 maj kl 19:01 -
1008 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
om en vecka
6 maj kl 19:06 -
5086 Akvareller
3 st, R Chazarian, Studio Teheran 1950-tal, ytterm..//
Auktionen avslutas
om en vecka
6 maj kl 19:06
-
5376 Blandteknik
2 st, Oidentifierad konstnär. Monogramsignerade HZ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
6 maj kl 19:25 -
4101 Blandteknik
3 st, Dan Nygårds (f. 1943), Sverige. Signerade, y..//
Auktionen avslutas
om en vecka
6 maj kl 18:49 -
5014 Pastell
Oidentifierad konstnär. Signerad, Spanjorska, 68x4..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
6 maj kl 19:49